Apželdinimas – Vejos

Alpinariumas – kaip teisingai jį įrengti?

Šiandien alpinariumą galima laikyti madingu reiškiniu su visais privalumais ir trūkumais. Nors mūsų kraštas marvellous-rock-garden-design-rocksnekalnuotas, dažname sklype bandoma įrengti alpinariumą. Kartais šis troškimas toks stiprus ir aklas, kad lygiame sklypelyje dirbtinai supiltas ir gėlėmis apsodintas kalnelis dažnai nebūna panašus į gyvos gamtos kampelį. Nors ir kaip viliojančiai atrodo galimybė iš kelionės po kalnus atsivežti augalų ir juos įkurdinti savo sodyboje, tačiau dažnai į žemumas perkeltos gražiausios kalnų gėlės skursta, silpnai žydi, o kartais ir visai nunyksta. Kad išvengtumėte nesėkmių ir nusivylimo, gerai išsiaiškinkite, kokių sąlygų reikia joms augti, kaip turi atrodyti lygumoje įkurti miniatiūriniai kalnų kraštovaizdžio kampeliai.

Pirmasis lygumoje auginti kalnų augalus pabandė botanikas Kerneris Marilaunas, ir 1864 metais Insbruke pasirodė jo parašyta pirmoji šiuos klausimus nagrinėjanti knyga. Gėlininkai įvairiuose botanikos soduose pradėjo daryti alpinariumus, apsodindami juos žemais, šliaužiančiais viso pasaulio kalnų augalais. Per daugelį metų kryžminimo ir atrankos būdu gautos rūšys ne tik tiko auginti lygumose, bet grožiu dažnai netgi pranoko savo pirmtakus. Šiandien alpinariumų augalų asortimentas labai didelis. Tai augalai, labai nereiklūs ir gerai prisitaikantys, sugebantys panaudoti akmenų sukauptą šilumą ir jų mineralines medžiagas, pakenčiantys kaitrius saulės spindulius.

abw2Alpinariumas turi atrodyti kuo natūraliau. Prisiminkite kalnus – be tūkstantmečiais stūksančių uolų, yra ir riedulynų, ir alpinių pievučių, ir per akmenis čiurlenančių upelių, ir miniatiūrinių ištirpusio sniego ežerėlių, o labiausiai mus žavi romantiškos uolos ir jų plyšiuose prisiglaudę augalai. Todėl sode alpinariumui taip pat turi būti sukurta tinkama aplinka. Gėlyną geriausia ruošti ant natūralios žemės bangos arba šlaito. Jei sklypas lėkštas, aplink alpinariumą reikia pasodinti aukštesnių augalų: keletas krūmų arba spygliuočių sudarys tinkamą foną. Tik žiūrėkite, kad medžiai arba aukštesni krūmai nemestų šešėlio ant gėlyno, nes dauguma alpinariumo augalų mėgsta šviesią, saulėtą ir gerai vėdinamą vietą. Tiks alpinariumas ir prie pastato, pavėsinės, poilsio aikštelės, greta atraminės sienutės, laiptų ar baseino. Parinkę vietą alpinariumui, nuimkite ir sukompostuokite velėną. Labai kruopščiai išrinkite piktžolių šaknis, nes vėliau su jomis kovoti bus labai sunku. Dar kartą apžvelkite reljefą. Per įdubą nutiestas takelis aplenks pakilumėlę, o jei alpinariumas didelis, takelis gali net išsišakoti. Nužymėję takelio vietą kuoliukais, iškastą žemę berkite į abi puses. Labai smarkiai tako neįgilinkite (giliausioje vietoje visiškai užteks 0,5-1,0 m aukščių skirtumo). Nedidelis kelio įdubimas visada atrodys geriau negu panašus į tarpeklį. Be to, nesistenkite supilti labai aukšto kalno. Grožis čia priklausys ne nuo dydžio. Kaip ir tvarkant bet kokį sodybos kampelį. geriausia mokytoja yra gamta. Ne tik kalnuose, bet ir kalvotoje vietoje, skardyje, akmenuotame upės slėnyje, pievoje, visur, kur tik pasitaiko akmenų, galima rasti reljefo sutvarkymo ir augalų išdėstymo pavyzdžių.Flowers garden

Kitas uždavinys – paruošti gėlynui pagrindą. Alpinariumų augalai paprastai nepakenčia drėgmės pertekliaus. Jei dirva molinga ir vandeniui nelaidi, visame plote teks įrengti 30-40 cm storio drenažo sluoksnį iš žvyro arba skaldos, ir jį storai padengti puria, vandeniui laidžia žeme. Drenažo būtinumas priklauso ne tik nuo dirvos ypatybių, bet ir nuo klimato, metinio kritulių kiekio, oro drėgmės, visos sklypo situacijos, nuo sodinamų augalų. Jei sodinsite ir paprastame gėlyne gerai augančius augalus, jokio ypatingo drenažo nereikės. Kai žolės paviršiaus modeliavimas maždaug užbaigtas, pradedami dėstyti akmenys. Tai labai svarbus ir atsakingas darbas. Gerai įrengtas alpinariumas turi gražiai atrodyti ir vidurvasarį, kai žydi daugelis augalų, ir lietingomis vėlyvo rudens dienomis ar anksti pavasarį nutirpus sniegui, kai gėlyne labiausiai išryškėja akmenų grožis.

rock-garden-landscaping-ideas-5329de86e7564Labai svarbu ne tik turėti įdomių akmenų, bet ir teisingai bei efektingai juos išdėstyti. Viena pagrindinių alpinariumo komponavimo taisyklių – geriau mažiau akmenų, bet didesnių. Turint daug tokio pat dydžio akmenų, juos geriau grupuoti. Vėliau tarpus užpildžius žemėmis ir užsodinus augalais, tokia trijų ar penkių akmenų grupė atrodys kaip vienas didelis uolos luitas. Visame alpinariume, jei tik įmanoma, naudokite panašias medžiagas. Niekada gražiai neatrodys riedulių ir skaldytų uolos luitų mišinys. Savaime suprantama, ir akmenų grupės turi būti sudarytos iš vienos ir tos pačios rūšies akmenų. Akmenis dėkite taip, kad jie gulėtų natūraliai, t. y. kad akmenys būtų tokioje padėtyje, kaip nuriedėję žemyn nuo kalno (apačioje turi būti sunkiausia ir plačiausia akmens dalis). Stenkitės, kad gėlyne padėti akmenys būtų truputį palinkę i šlaitą. Taip ne tik geriau atrodo, bet ir tikslingiau: vanduo susilaikys už akmens ir bus nukreipiamas i augalus. Labai svarbu, kad kampuoti, į blokus panašūs akmenys turėtų tą pati polinkio kampą. Natūraliausiai akmenys atrodys, kai užpakalinė jų dalis bus užpilta žeme, o priekinė – visai laisva. Prieš kiekvieną akmenį žemę paskirstykite kuo horizontaliau, kad stiprus lietus jos nenuplautų žemyn ir kad nenubėgtų nespėjęs susigerti laistymo vanduo. Pirmiausia išdėstykite didžiausius ir gražiausius akmenis. Vieną kitą galima pastatyti ir atskirai, kad labiau išryškėtų jų grožis. Venkite monotonijos: vienus akmenis patraukdami i priekį. kitus pastumdami atgal, sukursite skirtingo dydžio įvairiai išdėstytus plotelius augalams.

large-frontyard-ogslandscapingDidesniems akmenims, ypač jei jie guli ant supilto grunto, reikalingas tvirtesnis pamatas, kad laikui bėgant nuo savo svorio jie nesusmigtų giliai i žemę ir neprarastų dekoratyvumo. Pagrindą reikia gerai sutankinti, ant jo pažerti skaldos, žvyro arba nebereikalingų akmenų sluoksnį. ir ant jo paguldyti akmenį. Jei akmuo kiek įdubęs, užkaišykite žemių ar žvyro. Visi akmenys turi gulėti tvirtai. Išdėstę akmenis, sutryptą dirvą gerai supurenkite, terpkite perpuvusio mėšlo, piktžolių sėklomis neužteršto komposto. Nors dauguma kalnų augalų dirvai nereiklūs, tačiau jie vešliau auga ir gausiau žydi, kai dirvoje yra pakankamai maisto medžiagų. Nepamirškite, kad dauguma jų mėgsta purią, pralaidžią vandeniui ir orui, nerūgščią dirvą, saulėtą, šiltą ir sausą vietą.

Jei daugiamečių gėlių gėlyno planą paruošti nesunku, tai alpinariumui tai padaryti beveik neįmanoma, nes dažnai iStock_000011615833XSmallviso alpinariumo forma išryškėja tik išdėsčius akmenis. Aišku, jau iš pat pradžių reikia apgalvoti augalų asortimentą, žinoti apie gražiausius, išbandytus augalų derinius, tačiau galutinis augalų išdėstymas išryškės prieš pat sodinimą. Vadovaudamiesi principais, panašiais kaip ir dėliojant akmenis, sodinkite augalus. Pirmiausia pasodinkite žemaūgius medelius ir krūmus (tai gali būti ir spygliuočiai, ir lapuočiai) Patikrinkite, kaip jie atrodo iš įvairių vietų, nes dar nevėlu juos pasodinti kitur ar sukeisti vietomis. Po kelių metų, kai augalai bus gerai įsišakniję, juos persodinti bus sunku. Žiūrėkite, kad aukšti augalai ne užstotų akmenis, o priešingai, juos išryškintų.

Dabar sodinkite daugiametes gėles. Jų taip pat negalima sodinti bet kaip: aukštesnės ir smarkiau augančios sodinamos prie sienos arba gėlyno pakraštyje, kad nesuskaidytų bendro gėlyno vaizdo. Parinkdami augalus, stenkitės, kad visą laiką kas nors žydėtų. Nereikia labai daug skirtingų rūšių augalų, nes tai blaško dėmesį, be to, dauguma kalnų augalų mėgsta augti didesnėmis grupėmis. Tarp žemų šliaužiančių gėlių ar prieš akmenis galima pasodinti svogūninių gėlių. Kalnų augalus, labiau mėgstančius augti siauruose plyšiuose, sodinkite į minkštame akmenyje kaltu ir plaktuku iškaltas įžambiai žemyn pakrypusias 4-5 cm skersmens, mažiausiai 10 cm gylio skyles.rock-garden-ideas-2 Lygioje vietoje įdomiai atrodys riedulys, apsodintas šliaužiančiais augalais, dekoratyvinėmis žolėmis ar kiliminėmis gėlėmis. Šiuo atveju akmuo turi būti pakankamai aukštas, ne žemesnis kaip 40-50 cm, įdomios formos. Jei sklypelis nedidelis, bet labai norite grožėtis kalnų augalais, galite pasidaryti plokščią arba pakeltą kalnų gėlių lysvę, kurios viena pusė remsis i žemą sienutę arba terasą, o kita bus apribota plokščiais netaisyklingos formos akmenimis. Tarp augalų taip pat gali būti išdėstyta plokščių akmenų. Augalų grupės tokiame gėlyne turėtų užimti 300-600 cm netaisyklingos formos plotelius. Mažesnių plotelių daryti nereikia, nes gėlynas bus labai margas. Smulkūs kalnų augalai tiks ne tik alpinariume, bet ir atraminių sienučių plyšiuose, žemių terasose. Nereiklūs, gyvybingi augalai augs laiptų pakopų posūkiuose, plytelių takų siūlėse, poilsio aikštelėse, prie pastatų cokolių, ant šlaitų, prie vandens telkinių, prieš žemaūgius krūmus, aplink medžius visur, kur yra saujelė žemės ir pakankamai saulės spindulių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *