Apželdinimas – Vejos

Romantikė Magnolija

Magnolija – vienas nuostabiausių ir gražiausių, įspūdingo dydžio žiedais pasidabinančių krūmų ar medžių. Tiesa ir vienas seniausių, žemę magnolia puošia jau apie šimtą milijonų metų. Pirmosios magnolijos Lietuvą pasiekė dvidešimto amžiaus pradžioje. Vilniuje dar prieš keliasdešimt metų pasodintos japoninės magnolijos išaugo į didelius 6-7 metrus siekiančius magnolijų medžius. Jie puikiai auga, neapšala ir kiekvienais metais žydi nuostabiais baltais žiedais.

Magnolijų sodinimas

Šis žiedinis augalas mėgsta derlingą, puveningą, lengvos mechaninės sudėties, neutralios ar nestipriai rūgščios   reakcijos, drėgnoką, bet laidų vandeniui magnolia_2dirvožemį. Tinkamiausias pH rodiklis nuo 5 iki 6. Magnolijoms pasirinkite  kiek galima šiltesnę ir nuo vėjo apsaugotą vietą. Nors jos ir mėgta saulę, jos jautrios sausroms, nes jų šaknys paviršutinės, todėl vasaros metu jas reikėtų sistemingai laistyti. Sodinant ypatingą dėmesį atkreipkite į šaknis: magnolijų šaknys mėsingos ir trapios. Smarkus šaknų pažeidimas gali įtakoti dalies ar net visos šaknų sistemos žuvimą, o tuo pačiu ir neišvengiamą augalo mirtį. Rekomenduojama parengti apie 80 cm pločio ir 70 cm gylio duobę. Į dugną pripilti lengvo derlingo dirvožemio ir įstatyti magnolijos krūmą. Apiberkite jį lengvu derlingu dirvožemiu ir gausiai paliekite vandeniu. Neleiskite dirbai esančiai apie krūmą perdžiūti, ypač nuo gegužės iki liepos mėnesio, todėl geriausia – mulčiuoti padengiant spygliuočių spyglių, kompostuotos smulkintos spygliuočių žievės arba šiaudų sluoksneliu.

Magnolijų tręšimas ir genėjimas

Tręšiamos magnolijos augs greičiau ir žydės gausiau. Naudokite daugiakomponentes mineralines trąšas Magnolia grandiflorasu mikroelementais. Tręškite nedidelėmis dozėmis kas dvi tris savaites nuo balandžio pradžios iki vasaros vidurio. Vėlesnio tręšimo reikėtų vengti dėl ilgo magnolijų vegetacijos periodo, kad krūmas prieš žiemą spėtų sumedėti. Genėti magnolijų nerekomenduojama nei jauname  nei vyresniame amžiuje.  Nukarpyti galima sausus šakų galiukus. Visus bent kiek didesnius liemens pažeidimus reikia dezinfekuoti fungicidų tirpalu ir užtepti emulsiniais ar akriliniais dažais.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPasiruoškite žiemai

Pradėjus šalti, šaknis reikia uždengti 20-ies centimetrų storio smulkinta žieve, pjuvenomis arba kimininių durpių sluoksnių. Galima naudoti ir eglės ar pušies šakeles.  Pirmuosius 2 – 3 metus po pasodinimo, ypač jautresnių rūšių magnolijų lajas žiemai rekomenduojama uždengti pralaidžiomis orui medžiagomis: šiaudų ar nendrių dembliais, specialiu agroaudiniu.

Gamotoje didelė magnolijų įvairovė – daugiau nei  200 rūšių, o kur dar daugybė sukultūrintų  išvestų porūšių. Pakankamai atsparios ir Lietuvos klimato nebijančios yra japoninės, žvaigždinės, Sulanžo, Lebnerio, agurkinės ir lelijažiedės magnolijų rūšys. Ojamos (Zyboldo) ir šviesioji dažnai nukenčia nuo vėlyvų pavasarinių šalnų.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *