dekoratyviniai augalai: kaip išsirinkti?
Dekoratyviniai augalai

Dekoratyviniai augalai: kaip išsirinkti?

Dekoratyviniai augalai: kaip išsirinkti?Dekoratyviniai augalai, kaip ir veja, buvo ir yra svarbiausias estetiškai atrodančios teritorijos akcentas. Kartais net patyrę sodininkai patiria sunkumų derindami dekoratyvinius augalus ir medžius tarpusavyje. Ne ką mažiau rūpesčių kelia tinkamas jų sodinimas ir priežiūra. Jei nesate įsitikinę, kad pajėgsite tinkamai išsirinkti, ar pasodinti dekoratyvinius augalus ar medelius, nesi
drovėkite patarimo kreiptis į savo darbą išmanančius specialistus.

 

 

Perimetrinė išdėstymo sistema

Vidutinėms ar mažoms sodyboms itin tinka perimetrinė pastatų ir augalų išdėstymo sistema. Aukšti augalai susodinti palei sklypo šonus, o per vidurį – pieva. Toks išdėstymas sukuria erdvumo įspūdį. Kompozicija – kaip natūralioje gamtoje. Sodinant dekoratyvinius augalus, tiesiant sodo takelius ar įrenginėjant dekoratyvinį tvenkinį patartina laikytis vienos taisyklės: turi būti atkartojami gamtos motyvai.

Dekoratyviniai augalai: kaip išsirinkti?Sode iš pradžių turi eiti samanos, tada pažemiui besidriekiantys augalai, už jų žemi krūmeliai, krūmai, neaukšti medeliai ir galiausiai aukšti medžiai. Taip pat reiktų vengti griežtų formų, kampų. Pavyzdžiui, tiesi takelio linija, kampuotos plytelės, linijomis susodinti augalai sodybai jaukumo nesuteiks. Geriau rinktis vingiuotą akmenimis grįstą ar užpiltą skalda takelį, apvalių formų dekoratyvinį baseiną, o augalų kompozicijos turėtų persilieti.

Jei dar neturite patirties su dekoratyviniais augalais, patartina rinktis paprastesnius, nelepius lietuviškus daugiamečius augalus. Efektingus derinius galima sukurti ir iš paprastų bei nelepių augalų, be to, egzotiški augalai reikalauja daug priežiūros. Juos reikia specialiai genėti, žiemą dengti, gali tekti naudoti specialų gruntą.

Spalvų gama

Planuojant želdynus svarbu atkreipti dėmesį į spalvas. Jei žolė žalia, krūmai žali ir dar medžiai tokios pat spalvos – tai estetiškai neatrodys. Visžaliai spygliuočiai itin derės su lapuočiais. Kai kurie augalai itin gerai dera susodinti kartu. Pavyzdžiui, rododendrai ir spygliuočiai užmezga simbiozę. Puošniai atrodo nedideli dekoratyviniai raudoni kle
vai, raugerškių krūmai ar ožekšniai. Tačiau lapuočių reiktų nepadauginti. Jie gali sudaryti tik apie 30 proc. dekoratyvinių augalų. Jie gražūs – su lapais būna vos pusę metų. Taip pat galima sodybai spalvų suteikti pasodinant daugiamečių gėlių. Tačiau patartina rinktis ne stambiažiedes, bet smulkiais žiedais ir gražiais, margais lapais.Dekoratyviniai augalai: kaip išsirinkti?

Derėtų pirkti visus augalus vienu metu. Suformuoti gražios sodybos aplinkos nepavyks, jei augalai bus perkami po vieną. Geriausia iš pradžių nusibraižyti sodybos apsodinimo planą, pasidomėti apie dekoratyvinius krūmus ir medžius: kokie atsparūs lietuviškoms žiemoms, kokios jų spalvos. Taip pat itin svarbu vienu metu įsigyti visus sodybos arba bent vienos kompozicijos augalus. Parsivežus juos vazonėliuose bus lengviau sudėlioti, perdėlioti, komponuoti taip kaip norisi ir malonu akiai. Tik suradus tinkamiausią vietą patariama sodinti.

Klaidos renkantis dekoratyvinius augalus

Sodybos sklypą gali suplanuoti ir apželdinti geriausi savo srities specialistai, tačiau užtenka vos kelių smulkmenų, kad visas darbas nueitų perniek. Pirmoji jų – neskoningos puošmenos, kaip plastmasinės gulbės ar moliniai nykštukai. Jei labai norisi skulptūros, ji turėtų būti sukurta profesionalaus menininko ir derėti prie sodybos stiliaus.

Taip pat vaizdą itin gadina, vienmetės gėlės derinamos su spygliuočių kompozicija. Pavyzdžiui, našlaitės pasodintos prie pušų su kadagiais. Vienmetes gėles sodinti vazonuose. Geriausias pasirinkimas daugiametės gėlės su dideliais ir spalvingais lapais.

Tačiau jei norisi daugiau spalvingų gėlių – jos turi turėti savo atskiras zonas. Vienmetes gėles geriausia sodinti į pastatomus ar kabančius vazonus. Tačiau teks nusiteikti, kad jas reikės kasdien laistyti, nuskinti nužydėjusius žiedus ar mezgamas sėklas.


dekoratyviniai augalaiUAB „Madaris“ glaudžiai bendradarbiauja su medelynais ir dekoratyvinių augalų centrais, todėl padėsime Jums išsirinkti, pasodinti ir patarsime kaip prižūrėti dekoratyvinius augalus, kurie puoš Jūsų aplinką. 

Siūlome platų dekoratyvinių augalų asortimentą:

  • Daugiametės gėlės
  • Varpiniai augalai
  • Vijokliai
  • Vaismedžiai ir vaiskrūmiai
  • Lapuočiai krūmai
  • Lapuočiai medžiai
  • Spygliuočiai medžiai

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *